Svetová módna ikona DAPHNE GUINNESS vystavuje v Bratislave

30. mája 2018 #Design #Events #Fashion #Lifestyle

Galéria mesta Bratislavy v spolupráci s agentúrami Pavleye Art and Culture a MILOSH Limited uvádza v priestoroch Mirbachovho paláca originálny výstavný koncept venovaný patrónke súčasného umenia Daphne Guinness. Multimediálna expozícia je mozaikou zloženou z diel, na ktorých autorka spolupracovala s elitou svetovej fotografie ako Nick Knight, David LaChapelle, Indrani či Luca Pizzaroni. Projekt podporila J&T Banka a slávnostej vernisáže sa zúčastnili ikony domácej módnej scény – stylistka Zuzana Kanisová, návrhári Fero Mikloško a Boris Hanečka. 

„Daphne je objektom svojej kreativity a jej persona je jej vlastné majstrovské dielo,“ uviedol teoretik umenia John Richardson v monografii, ktorá chronologicky mapuje zrod súčasnej „renesančnej“ ikony od jej detstva v Cadaques, kde vyrastala na dvore Salvadora Dalího, až po Metropolitné múzeum v New Yorku, kde v roku 2011 uvádzala retrospektívnu výstavu svojho chránenca Alexandra McQueena. Produdenti Milosh Harajda a jozef Paleye projekt koncipovali 7 rokov od chvíle, keď sa s Daphne Guinness zoznámili počas príprav výstavy Davida LaChapella. „Koncept výstavy vznikal priamo pre priestory Galérie mesta Bratislavy v úzkej spolupráci s Daphne Guinness. Názov The Queen of the Night možno interpretovať viacerými spôsobmi, okrem iného aj reminiscenciou na postavu kráľovnej noci z opery Wolfganga Amadea Mozarta, čo posilňuje dôraz na hudobnú tvorbu umelkyne. Odkazy na opernú predlohu nachádzame aj vo viacerých prezentovaných dielach a postava Mozarta predstavuje akúsi linku s naším kultúrnym prostredím,“ uvádza kurátorka výstavy Lucia Ramljaková. Na výstave DAPHNE GUINNESS: THE QUEEN OF THE NIGHT má divák možnosť pozorovať kreatívnu interakciu medzi umelcom a jeho múzou, ale rovnako je aj svedkom metamorfózy Daphne Guinness, ktorá v dielach figuruje ako umelecký objekt, múza, modelka či režisérka. Kurátorský koncept výstavy venuje priestor najmä hudobnej tvorbe umelkyne, ktorá v apríli uvádza na svetový trh svoj druhý štúdiový album Daphne & The Golden Chord, ktorý produkčne zastrešil niekdajší spolupracovník Davida Bowieho Tony Visconti.  „Pre Galériu mesta Bratislavy je tento prestížny projekt vrcholom tohtoročnej výstavnej sezóny. Veríme, že priláka návštevníkov nielen zo Slovenska, ale aj zo zahraničia, a nadviaže na úspešnú výstavu Davida LaChapella, ktorú GMB pripravila rovnako v spolupráci s agentúrami Pavleye Art and Culture a MILOSH Limited,“ hovorí Ivan Jančár, riaditeľ GMB.

 

,,Unikátnosť, komplexnosť, modernosť. To sú atribúty, ktoré charakterizujú Daphne Guiness a jej projekt. Zároveň sú to hodnoty, ktoré sú blízke aj nám. Preto sme radi, že Galéria mesta Bratislavy priniesla tento neopakovateľný zážitok do Bratislavy a dala nám možnosť partnersky sa na ňom podieľať. Som rada, že po niekoľkých unikátnych projektoch, na ktorých J&T BANKA particiopovala v minulosti tak môžeme nadviazať na tradíciu a byť opäť partnerom výstavy, ktorá bude vrcholným predstavením roka“ povedala Anna Macaláková, riaditeľka J&T Banky. Unikátny multimediálny projekt  doplnili producenti dvoma špeciálnymi exponátmi – sála , kde je inštalované video k parfumu MNEMOSYNE je infuzovaná vôňou, ktorú sama Daphne namiešala a v nasledujúcej miestnosti nájdete exponát z jej zbierky haure couture – excentrické topánky z dielne japonskeho dizajnéra Noritaka Tatehana.  Výstava DAPHNE GUINNESS: THE QUEEN OF THE NIGHT na 2. poschodí Mirbachovho paláca Galérie mesta Bratislavy potrvá  do 9. septembra 2018. 

 

Hodnotenie článku:
(Hodnotiť ako prvý)
Loading...