TIP NA VÍKEND A IDEÁLNÍ LETNÍ VÝSTAVU-OPOJNÉ Tinto de verano MARTINA KRAJCE V DSC GALLERY

22. aug 2018 #Design #Events

Hledáte tip na horký víkend? Navštivte pražskou DSC Gallery, kde probíhá výstava MARTINA KRAJCE, předního českého umělce s nezaměnitelným rukopisem, který se proslavil velkoformátovými obrazy inspirovanými ženami, módním světem a reklamní fotografií.

Po třech letech se úspěšný současný český malíř vrací do prostor DSC Gallery s letní výstavou Tinto de verano, která je k vidění do 29.8. Novou sérii svých živelných pláten věnoval Španělsku, které pro něho představuje bohatý pramen inspirace.
Svou vášeň pro Španělsko získal Martin Krajc již za studií v rušném Madridu, kam se často vrací pro inspiraci. Právě proto aktuální výstavu pojmenoval po chlazeném červeném vínu, jímž Španělé tiší vedro letních dnů. „Madrid mi dal strašně moc, neustále z toho čerpám,“ říká o městě, v jehož živelné atmosféře dodnes rád tráví čas. “Spojnicí mezi dnešní výstavou a minulou výstavou Welcome to Paradise (2015) je obraz s dívkou se zavřenýma očima, odkazující k autorovu silnému zaujetí světem modelek, jejíž mysl nyní naplňují rozmanité vzpomínkové střepy. Obrazy vedle sebe a přes sebe kladou protichůdné výjevy, aniž by autor podával výklad jejich vzájemných souvislostí. Vysledování možných spojitostí ponechává v rukou divákovi” vysvětluje kurátor výstavy Karel Srp.

„Tinto ve španělštině znamená tmavou červenou, je to barva vína a krve“ popisuje Krajc odstín rudé, který nové kolekci obrazů dominuje. Návštěvníci na něm najdou motivy spojené s užíváním si a bohémstvím. „Zkrátka prožitky a emoce, které patří k létu,“ vystihuje jižanský temperament, který na svých obrazech zachycuje. Na Krajcových obrazech nechybí pro autora typická figurativní témata a gesta, a kromě dívek a modelek se zde oběvují i postavy toreadorů a motivy býků. Opět používá velké formáty, které připomínají billboardy luxusních značek. „Do obrazu se potřebuji vejít a pořádně se v něm rozmáchnout. Takové gesto má mnohem větší sílu, než kdybych maloval malým štětcem. Galerie DSC si podle mě velkoformátové malby zaslouží, je to velký a čistý prostor,“ přibližuje Martin Krajc, co návštěvníky čeká. Ideální letní výstava Tinto de verano představuje obrazy plné emotivní síly, které jsou barevnou oslavou života.

 

Hodnotenie článku:
Loading...