Keď dokonalosť zabíja

14. feb 2019 #Lifestyle

Štíhla postava, chudé dlhé nohy, ploché bruško, lícne kosti, úzky pás. To je to, po čom väčšina žien túži. V modelingu je to povinnosť a nutnosť, dodržiavať určité miery. Nie je nič zlé, keď sa žena udržuje štíhla a dáva si pozor na to, ako sa stravuje. Bohužiaľ, hlavne v predošlých rokoch, sa v médiách čoraz viac spomínali príbehy modeliek trpiacich anorexiou. Zdravú stravu a cvičenie vymenili za hladovku a sledovanie si svojej váhy. Najhoršie na tom bolo zistenie, že ich agenti a ľudia v módnom priemysle ich v tom podporovali a utvrdzovali ich v myšlienke toho, že musia stále viac a viac schudnúť. Týmto ochorením trpeli hlavne mladé a dospievajúce dievčatá, rodičia často strácali kontrolu nad rapídnym úpadkom váhy ich dcér. Napríklad otec ruskej modelky menom Alesya Kafelnikovová, sa rozhodol verejne prehovoriť o probléme jeho dcéry. Ona sama dlho odmietala tvrdenia otca. Pred rokom sa zdalo, že si Alesya uvedomila, že niečo nie je v poriadku a pribrala pár kíl. Rodina sa tešila a podporovala ju v tom. Ale postupom času sa kolotoč rozbehol zas.

Len 17 ročné dievča dokonca ku chudnutiu podporovali aj jej fanúšikovia na sociálnych sieťach. Teraz má Alesya 20 rokov, stále sa môže niektorým ľudom zdať neprirodzene štíhla, ale oproti minulosti je to veľký krok vpred. Niečo podobné zažila modelka menom Georgina Wilkinson, ktorá už ako 15 ročná trpela anorexiou. Svoj príbeh vyrozprávala pre denník Daily Mail. Niekoľko dní predtým, ako sa mala prísť ukázať do agentúry, absolútne nič nejedla, sotva sa držala na nohách. Po tom, čo ju uvideli ju pochválili za jej postavu, ale navrhli jej, aby schudla ďalších 7 centimetrov v páse. Po pár mesiacoch začala mať zdravotné problémy. Hospitalizovali ju na 5 mesiacov v nemocnici na následky vážnej podvýživy. Našťastie sa ju lekárom podarilo zachrániť. Sú to len dva príbehy, časť obrovského množstva dievčat, ktoré si aj následkami modelingu prešli takýmto niečím. Je veľmi dôležité uvedomiť si nebezpečenstvo takéhoto chovania voči vlastnému telu.
Pozitívum je, že každým rokom viac a viac modelingových agentúr bojuje proti anorexii a s ochoreniami s ňou spojených. Priestor dostali aj plus size modelky, ktoré aj cez internet dokazujú plnoštíhlym ženám, že sa za kilá navyše nemusia absolútne hanbiť. Treba stále pripomínať, že štíhle telo je krásne, ale zdravé telo je ešte krajšie. Zdravú štíhlosť dosiahneme iba správnym stravovaním a pohybom. A určite nesmiete zabudnúť svoje telo občas odmeniť aj tým ,,hriešnym“ cukrom.

Napísala: Vika/ @vikaboncova
 Photocredit: Instagram

Hodnotenie článku:
Loading...