Cestovanie o samote? Nebojte sa to skúsiť!

29. júla 2019 #Travel

Väčšina z nás si cestovanie bez svojej polovičky,rodiny alebo priateľov nevie ani predstaviť. 20 ročná Scarlett je pravý opak, pretože ona cestovanie sama miluje. Tvrdí, že ju to naučilo väčšej samostatnosti, keďže sa vo väčsine prípadov musela v cudzine spoľahnúť sama na seba. Scarlett nám tiež prezradila pár jej zážitkov, tipov a rád, ktoré musíte vedieť ak sa chystáte na takéto dobrodrúžstvo.

Kedy si prvýkrát išla niekam úplne sama ?

Mala som 16 a bolo to krátko po rozchode s mojou “prvou láskou”, potrebovala som vypadnúť preč a prísť na iné myšlienky. Nechcela som sa dostať do takej tej “teen depresie”, kde len plačete, pozeráte si spoločné fotky so svojím ex a ešte aj zvučka v reklame vám ho pripomína.
Na sociálnej sieti som uvidela event. Bol to koncert môjho obľúbeného rapera Skeptu v Prahe. Moji kamaráti ho nepočúvali, to bol prvotný impulz k tomu, aby som sa odhodlala ísť sama. Behom pár minút som si kúpila lístok na koncert, na vlak a zabookovala som si ubytovanie.

Tvoji rodičia nemali strach?

Povedala som to najprv otcovi, ten bol z toho prekvapený a tiež sa veľmi bál.  Mama to brala úplne vpohode, pustili ma obaja bez problémov. 

Povedz nám hlavné výhody cestovania o samote.

Hlavnou výhodou je určite to prevetranie si hlavy a príležitosť prísť na iné myšlienky. Ďalšou vecou je, že keď idete sami nemusíte nikoho čakať, ku nikomu sa prispôsobovať a stihnete toho omnoho viac. Ste pánom svojho času, všetko si zariadite tak ako to vám najlepšie vyhovuje.

Nechýbalo ti sa s niekým porozprávať? 

Nie vôbec, bola som v podstate stále v kontakte cez mobil s mojimi blízkymi, takže som to ani nevnímala. 

Aká bola reakcia tvojho okolia, na tvoj výlet ?

Väčsina boli prekvapení. Dokonca, keď som potom neskôr išla opäť sama ale pre zmenu do Berlína, sa mi to kamarátka snažila vyhovoriť, kvôli mojej bezpečnosti. Ale ľudia to musia rešpektovať, som v tomto taká, že si to nedám vyhovoriť. Aj vy ak sa na to cítite, nepočúvajte svoje okolie. 

Zažila si aj nejaké negatívne skúsenosti? 

Musím povedať, že nie. Nikto ma nikdy neobťažoval, neprihovoril, nesnažil sa ma nikto uniesť alebo podobné hrozné veci. Ani som sa nikde nestratila. Každý môj výlet našťastie dopadol úplne super.

Aké rady by si dala ohľadom ubytovania? 

Ja osobne som si vždy všetko hľadala v centre, aby som mala všetko blízko. Ohľadom ubytovania som sa veľmi rýchlo poučila, pretože som si rezervovala hostel a vtedy som nevedela, že okrem mňa tam bude asi ďalších 10 ľudí. Zrušenie rezervácie stálo 150 eur a ja som nevedela čo mám robiť. Napísala som im srdcervúci príbeh o tom, ako som sa pomýlila, že som chudobná študentka, či sa to nedá nejako vrátiť späť. Personál v tom hosteli bol skvelý, nemusela som to nakoniec zaplatiť. Takže dávajte pozor, čo rezervujete! Môže Vás to výjsť draho.

Kde všade si bola sama ?

Praha,Berlín,Budapešť,Miláno,Paríž, Londýn a Viedeň. Väčšina mojich výletov je kvôli koncertom, že si to tak pekne spojím. Spravím si sama so sebou pár príjemných dní a ako bonus, uvidím nejakého môjho obľúbeného interpreta. A ak som chcela nejakú fotku z daného miesta, vždy bol na ulici niekto ochotný, kto ma odfotil. Takže sa nemusíte bäť, že by ste z výletu nemali žiadne foto na Instagram. 

Kam sa najbližšie chystáš?

Idem do Amsterdamu, tam budem so svojimi kamarátkami. Ale cestujem opäť sama, oni idú na skoršie lietadlo. Chcela by som v budúcnosti ísť aj do nejakej exotiky, pretože zatiaľ som bola len v európskych mestách. A rada by som išla niekam preč pracovať, možno aj dlhodobo. Vedela by som sa zbaliť a nevrátiť sa pár rokov. 

Čo by si poradila človeku, ktorý tiež premýšľa nad takýmto výletom o samote?

Aby vyšiel z vlastnej komfortnej zóny, bol komunikatívny a ovládal aspoň jeden svetový jazyk. Musí mať rád tú samotu, nejde sa tam predsa trápiť sám so sebou, ak mu to tak nevyhovuje. Naštudovať si niektoré veci dopredu, spraviť si menší prieskum o danom mieste kam sa chystá. A hlavne nebáť sa! 

Nikdy nie je zlé tráviť čas sama so sebou. Scarlett je výborným dôkazom toho, ako sa naučiť väčšej samostanosti a možnosť spoznať samú seba. 

Autor: Vika
Foto: Scarlett Silvášiová
Hodnotenie článku:
Loading...