TIFFANY & CO. představuje edice vytvořené ve spolupráci s umělci z bienále WHITNEY 2017

24. mar 2017 #Design #Lifestyle

Společnost Tiffany & Co., jakožto prezentující sponzor bienále Whitney 2017, které začíná 17. března, s potěšením oznamuje spolupráci na limitovaných uměleckých edicích s pěti umělci účastnícími se bienále 2017.

 

Pět umělců, Harold Mendez, Ajay Kurian, Raúl de Nieves, Carrie Moyerová a Shara Hughesová, spolupracovalo se šperkařskými mistry společnosti Tiffany na vytvoření objektů odrážejících jejich umělecké vize. Umělce pečlivě vybírali Christopher Y. Lew a Mia Locksová, kteří jsou kurátory nadcházejícího bienále. „Propojení umělců vystavujících na bienále se značkou Tiffany představuje velice výjimečnou a neuvěřitelnou příležitost. Ateliér každého z účastnících se umělců jako by se prostřednictvím této spolupráce exponenciálně rozrostl. Řada výrazných a odvážných předmětů, které společně vytvořili, je dokladem dlouhotrvajícího propojení společnosti Tiffany se světem umění,“ uvedli Lew a Locksová. Všichni umělci měli nad pojetím svých edic pro Tiffany plnou kreativní kontrolu.

 

 

Harold Mendez ve spolupráci s dílnou Tiffany, v níž se vyrábí kovové nádobí, představil novou interpretaci předkolumbovské pohřební masky vytvořenou ze sterlingového stříbra Tiffany svařeného do tvaru nádoby s reliéfními prvky a ozdobenou aplikovanou patinou hrající duhovými barvami. Mendezův výtvor odkazuje na mezikulturní perspektivy, které zkoumají, jak regenerované objekty a historické artefakty fungují jako vrstvené ukazatele významu.

Umělec Ajay Kurian je znám vytvářením psychologických krajin prostřednictvím skulptur, které zkoumají, jak je vývoj v dětství propojen se světem dospělých. Kurian, fascinovaný tajemstvím, pracoval s řemeslníky Tiffany
na výzdobě limitované série 10 pouzder na vizitky ze sterlingového stříbra se speciálně navrženým stereogramem. Bystří pozorovatelé si všimnou slova „psycho“, které se skrývá ve spletitém a zdánlivě abstraktním kyselinou leptaném designu. Sdělení je diskrétním odkazem na mocenskou elitu a její „tajné potřesení rukou“ z filmu Americké psycho z roku 2001.

Malířka a aktivistka Carrie Moyerová zahajuje svůj přípravný proces vytvořením koláže ze stříhaných papírů a poté pracuje s akrylovými barvami, a to často na podlaze, lije je, válcuje, tupuje, stírá je a vtírá malbu do plátna rukou. Moyerová navrhla netypický přívěsek ze sterlingového stříbra, v němž se odrážejí tvary a ruční tupování, které se objevuje v jejích malbách.

Raúl de Nieves je multimediální umělec, performer a hudebník z Brooklynu v New Yorku, jehož rozmanitá tvorba zahrnuje ozdobnou ručně vytvářenou módu i figurativní velkoformátové skulptury. Nieves spolupracoval s mistrem rytcem značky Tiffany na převodu tematické kresby prolínající se jeho tvorbou. Obrázek zachycující dvě postavy uvádějící dítě na svět byl ručně vyryt na krabičku Tiffany ze sterlingového stříbra. Slouží jako oslavné znázornění nových začátků a štědrosti, ale i připomínka životních emočních výzev.

Shara Hughesová ve svém brooklynském ateliéru ručně pomalovala sérii džbánků Tiffany z kostního porcelánu svými charakteristickými výraznými tahy, aby tak duplikovala krajiny, které diváky zvou do těchto fantastických scén.

Každý z pěti umělců navrhne ve vlajkovém butiku Tiffany & Co. na Páté avenue svou vlastní výlohu, která bude ideálním pozadím pro speciálně vytvořené kousky. Výlohy umělcům poskytují další prostor ke sdílení jejich vize se širším publikem, aby se mohli pochlubit výsledky své spolupráce s uměleckými řemeslníky Tiffany. Společnost Tiffany & Co. je hrdá na to, že mohla těmto umělcům poskytnout novou a ojedinělou platformu, a zapojit se do dialogu s těmito jedinečnými hlasy tvořícími současné umění.

Speciální umělecké edice budou dostupné výhradně ve vlajkovém butiku Tiffany & Co. na Páté avenue a v obchodě muzea amerického umění Whitney Museum of American Art.

O Tiffany a umění

Proslulá klenotnická značka Tiffany & Co. byla založena v roce 1837 a letos oslaví již 180. výročí. Společnost Tiffany dlouhodobě podporuje umění, neboť věří, že úspěšná společnost má svůj díl odpovědnosti vůči širší komunitě. Spojení značky Tiffany s uměním se datuje již do doby zakladatele Charlese Lewise Tiffanyho, který byl mecenášem Metropolitního muzea umění, a jeho syna Louise Comforta Tiffanyho, který byl průkopnickým designérem a klenotníkem amerického hnutí Art Nouveau. Značka Tiffany zůstává věrná oblasti umění a kultury, neboť podporuje Whitney Museum of American Art v New Yorku a bude sponzorovat tři nejbližší bienále Whitney až do roku 2021.

Hodnotenie článku:
(Hodnotiť ako prvý)
Loading...